12 paź UMOWA NAJMU a PRZEDAWNIENIE. Kiedy przedawnia się czynsz?
Każdy wynajmujący powinien znać dwa istotne terminy przedawnienia przysługujących mu roszczeń przeciwko najemcy.
Pierwszy dość krótki: roczny termin przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy, a zatem roszczenia związanego z dochodzeniem szkody wyrządzonej przez najemcę np. poprzez uszkodzenie mebli, uszkodzenie instalacji. Termin ten liczony jest od dnia zwrotu rzeczy np. mieszkania. W tym czasie wynajmujący powinien złożyć pozew o zapłatę przeciwko byłemu najemcy.
Drugi termin to trzyletni termin przedawnienia roszczenia o zapłatę zaległego czynszu. Bieg tego terminu rozpoczyna się od dnia, w którym poszczególne świadczenia czynszowe stają się wymagalne. Oznacza to, że każdy czynsz za poszczególne miesiące przedawnia się po trzech latach i przed upływem tego terminu należy złożyć pozew o zapłatę.
Innymi sposobami przerwania biegu przedawnienia, obok kierowania pozwu do sądu, są złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej, zawarcie ugody przed mediatorem, uzyskania od najemcy oświadczenia o uznaniu długu. Do przerwania biegu przedawnienia, a zatem do nieutracenia tych roszczeń, nie doprowadzi wystosowanie zwykłego wezwania do zapłaty.
Przed dochodzeniem jakichkolwiek roszczeń od najemcy warto skontaktować się z prawnikiem, który pomoże przygotować się do procesu bądź też pomoże rozwiązać spór w sposób polubowny.