11 gru Jak przygotować się do rozwodu
W celu usprawnienia procedury rozwodowej warto wraz z małżonkiem ustalić następujące kwestie:
– Rozwód bez orzekania o winie, czy z orzekaniem o winie (obojga małżonków czy jednego z nich).
– Przy którym z rodziców dziecko będzie miało miejsce pobytu czyli z kim będzie mieszkać dziecko po rozwodzie.
– Czy władza rodzicielska ma przysługiwać w pełnym zakresie obojgu rodzicom (czy są w stanie na bieżąco ustalać kwestie związane z dziećmi i wspólnie podejmować decyzje).
Czy rodzicowi, z którym dziecko nie będzie mieszkać po rozwodzie, władza rodzicielska ma zostać ograniczona do decydowania o istotnych sprawach dziecka.
– Jaką kwotę alimentów dla dziecka będzie płacił rodzic, z którym dziecko nie będzie mieszkać po rozwodzie.
– Czy w wyroku rozwodowym mają być ustalone kontakty (konkretny harmonogram) dziecka z rodzicem,
z którym nie będzie mieszkać po rozwodzie, a jeżeli tak, to jaki harmonogram ma być ustalony (ile dni w miesiącu, które dni w tygodniu, Święta Bożego Narodzenia, Święta Wielkanocne, ferie, wakacje letnie, godziny rozpoczęcia i zakończenia kontaktów).
Jeśli nie ma potrzeby ustalania kontaktów, to sąd na zgodny wniosek rodziców nie będzie regulował w wyroku kwestii kontaktów. W razie potrzeby kwestię kontaktów można uregulować po rozwodzie (w drodze ugody albo sądownie).
– Czy przy okazji rozwodu ma być podzielony majątek, jeśli tak to, co wchodzi w skład majątku wspólnego i jaką ma wartość, w jaki sposób majątek ma zostać podzielony i czy któremuś z małżonków będzie należna spłata od drugiego małżonka.
UWAGA: Sąd podzieli majątek w wyroku rozwodowym tylko jeśli małżonkowie przedstawią wspólny projekt.
CHECK-LISTA-ROZWODOWA