18 maj Rozwód w Polsce mieszkając za granicą
Czy emigracja za granicę zamyka drogę do rozwodu w Polsce?
Wielu Polaków przebywa na stałe za granicą, w wielu przypadkach wyjeżdża tylko jeden z małżonków, ale jest również wiele małżeństw, które wspólnie przeprowadziły się do innego kraju.
W różnych krajach procedury rozwodowe przebiegają odmiennie.
W niektórych państwach prawo wymaga,aby przed uzyskaniem rozwodu małżonkowie przez określony czas pozostali w separacji, zwłaszcza gdy w rodzinie są małoletnie dzieci. W Polsce nie ma obowiązku separacji ani faktycznej, gdy małżonków przestają żyć i mieszkać razem,ani sądowej którą orzeka sąd.
W momencie decyzji o rozwodzie powstaje pytanie „Czy możemy rozwieść się w Polsce?”.
Odpowiedź brzmi TAK. Aby było to możliwe obydwoje małżonkowie muszą być obywatelami Polski.
Jeśli choć jeden z małżonków nadal mieszka w Polsce,to sprawę rozpozna sąd właściwy dla miejscowości, w której ostatnio małżonkowie wspólnie zamieszkiwali.
Jeśli małżonek, który pozostał w Polsce przeprowadził się do innej miejscowości, to sądem właściwym będzie sąd jego nowego miejsca zamieszkania.
Jeśli oboje małżonkowie mieszkają za granicę, to konieczne jest zwrócenie się do Sądu Najwyższego o wyznaczenie sądu, który rozpozna sprawę. Najlepiej gdy wskaże się propozycję konkretnego sądu i należycie uzasadnienie wniosek. W zeszłym tygodniu przed Sądem Okręgowym w Szczecinie zapadł wyrok rozwodowy w sprawie Klientki kancelarii. Pozew został złożony pod koniec sierpnia wraz z wnioskiem o wyznaczenie sądu w Szczecinie do rozpoznawania sprawy. Akta sprawy wraz z decyzją o wyznaczeniu szczecińskie sądu wróciły do Sądu w lutym, pod koniec kwietnia odbyły się dwie rozprawy, a wyrok rozwody zapadł około dwóch tygodni później.