17 cze PIENIĄDZE Z PFR a EGZEKUCJA
W związku z pandemią koronawirusa przepisy prawa przewidują różne formy pomocy finansowej dla przedsiębiorców, w ramach tarczy antykryzysowej, która przybrała kilka odsłon.
Przedsiębiorcy mogą liczyć m.in. na uzyskanie środków z Polskiego Funduszu Rozwoju.
Czy komornik może zająć środki dłużnika, które uzyskał z PFR?
To pytanie zadaje sobie wiele dłużników, którzy oczekują na przekazanie środków, a także wielu wierzycieli, którzy liczą, że być może w końcu uda im się odzyskać choć część swoich wierzytelności.
Odpowiedź na to pytanie znajduje się w art. 21a ust. 2a ustawy o systemie instytucji rozwoju, zgodnie z którym pieniądze uzyskane z PFR nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej, chyba że egzekwowana wierzytelność powstanie w związku z naruszeniem zasad, na których udzielono danemu przedsiębiorcy wsparcia. Jeśli pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy, rachunek oszczędnościowy, rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy oraz rachunek terminowych lokat oszczędnościowych, komornik nie będzie mógł ich zająć ani przekazać wierzycielowi.
W praktyce to na banku ciąży obowiązek zajęcia tylko tych środków na rachunku bankowym, które mogą podlegać egzekucji. Niestety może powodować wiele trudności w ustaleniu, czy dane środki na rachunku bankowym dłużnika są pieniędzmi z pomocy z PFR , czy też pieniędzmi pochodzącymi z innych źródeł, z bieżącej działalności dłużnika. Dla niektórych przedsiębiorców wpływ pieniędzy z PFR może być pierwszą od kilku tygodni transakcją, dla większości jednak będzie to jedna z wielu operacji finansowych na koncie bankowym, jedna z wielu kwot po stronie przelewów przychodzących która „zmiesza się” z innymi środkami. W niektórych przypadkach konieczne może okazać dokładne przeanalizowanie historii operacji na koncie dłużnika.