16 kw. Upadłość konsumencka – dla kogo?
Samo zaciąganie długów w drodze pożyczek i kredytów nie jest niczym nadzwyczajnym, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Niestety z różnych przyczyn niektórzy wpadają w spiralę zadłużeń, z której nie są w stanie samodzielnie wyjść.
Pomagając klientom spotykam się z różnymi przyczynami wpadnięcia w spiralę zadłużeń, niektóre są zupełnie niezależne od nich, a czasami wynika to z zaniedbań, braku należytej kontroli nad finansami.
Najczęstsze przyczyny popadnięcia w stan niewypłacalności:
– zaciągnie dużej ilości niewielkich pożyczek, często przez Internet, które w przypadku braku spłaty po kilku latach narastają do wysokich kwot,
– zaciąganie pożyczek/kredytów na siebie, choć faktycznie z pożyczonych pieniędzy korzysta partner/partnerka, a problem pojawia się po rozstaniu,
– utrata pracy, brak możliwości zarabiania na dotychczasowym poziomie,
– zaciąganie kredytów na ratowanie firmy,
– problemy zdrowotne,
– śmierć osoby bliskiej, którą zaciągało się zobowiązania lub dla której były zaciągane zobowiązania
Jeszcze kilka lat temu popadnięcie w niewypłacalność w wyniku rażącego niedbalstwa powodowało, że taka osoba nie mogła w ogóle starać się o upadłość konsumencką.
Obecnie wpływa to na wydłużenie planu spłaty.
W ekstremalnych przypadkach możliwy jest scenariusz, w którym sąd odmówi ustalenia planu spłaty i dłużnik nie skorzysta z dobrodziejstwa upadłości konsumenckiej. Dlatego przed złożeniem wniosku warto skonsultować się z prawnikiem.