18 gru Upadłość konsumencka – FAQ czyli najczęstsze pytania.
Najczęściej zadawane pytania o upadłość konsumencką.
Czy przedsiębiorca może skorzystać z upadłości konsumenckiej?
NIE. Wniosek o upadłość konsumencką możesz złożyć dopiero po wykreśleniu wpisu z ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG).
Czy wierzyciel może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
NIE. Wyjątek dotyczy osób, które w przeszłości prowadziły działalność gospodarczą. Wniosek o ogłoszenie upadłości może zostać złożony również przez wierzyciela, w okresie jednego roku od dnia wykreślenia wpisu z CEIDG.
Czy mając tylko jednego wierzyciela można wnosić o ogłoszenie upadłości? TAK. Wniosek o ogłoszenie upadłości możesz złożyć nawet jeżeli masz tylko jednego wierzyciela.
Czy można złożyć wspólny wniosek z małżonkiem?
NIE. Każdy małżonek musi złożyć osobny wniosek. Postępowania upadłościowe obu małżonków mogą się toczyć sprawniej, jeżeli sąd ogłosi obie upadłości w zbliżonym okresie i wyznaczy tego samego syndyka.
Czy można wycofać się z upadłości konsumenckiej po jej ogłoszeniu?
TAK,ale z dwoma wyjątkami Pierwszy – jeśli umorzenie postępowania prowadziłoby do pokrzywdzenia wierzycieli. Drugi – jeżeli dłużnik prowadził wcześniej działalność gospodarczą i postępowanie upadłościowe zostało ogłoszone z wniosku wierzyciela.
Jakie są koszty upadłości konsumenckiej?
Opłata od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości wynosi 30 zł.Po ogłoszeniu upadłości dochodzą koszty wynagrodzenia syndyka, koszty ogłoszeń oraz partycypacja w kosztach prowadzenia kancelarii syndyka (głównie chodzi o koszty korespondencji, opłaty za rachunek bankowy). Najczęściej koszty uproszczonego postępowania upadłościowego nie powinny przekroczyć 4 do 7 tys. zł. Koszty te będą spłacane w ramach planu spłaty.
Co sprzeda syndyk?
Co do zasady wszelkie wartościowe składniki majątku zostaną sprzedane w celu spłaty wierzycieli. Dotyczy to majątku posiadanego w dniu ogłoszenia upadłości jak i tego, który zostanie uzyskany po ogłoszeniu upadłości (np. w drodze darowizny, dziedziczenia). Uwaga dłużnik na prawo zachować wyposażenie domu lub mieszkania, jeżeli jest to standardowe wyposażenie nie mające charakteru luksusowego; rzeczy służące do nauki lub codziennego użytku, narzędzia niezbędne do osobistej pracy, żywność, czy ubrania.